piątek, 12 lipca 2013

Dynastie Manhattanu

Źródło: pwn.pl
Dziś nieco historii. "Dynastie Manhattanu" to książka wydana już kilkanaście lat temu, w roku 1996 przez Wydawnictwo Jasieńczyk. Jej autorem jest Tom Shachtman.

"Dynastie Manhattanu" to książka prawdziwie historyczna w kontekście ekonomicznym. Składa się ona z kilkunastu rozdziałów, na kartach których autor opisuje blisko 200 lat historii tytułowego Manhattanu, wracając też do jego zakupu za paciorki i muszelki. Jednak główna treść książki opiera się na wieku dziewiętnastym i dwudziestym, kiedy to Manhattan przeżywał prawdziwy boom w zakresie rozwoju nieruchomości. To właśnie one są tematem tej książki, a dokładniej rzecz biorąc inwestorzy je budujący i kupujący. Co ciekawe, autor opisuje głównie historię rodzin żydowskich na tym terenie, jednak nie bez kontekstu związanego z innymi religiami czy narodowościami.

Książka Toma Shachtman'a jest bardzo przyjemną lekturą. Czyta się ją bardzo szybko mając wrażenie, jakby świat stał przed nami otworem. Podczas jej czytania samodzielnie wizualizowałem sobie, że przecież wybudowanie olbrzymich kamienic czy biurowców nie jest trudne i przecież samodzielnie mógłbym stworzyć potęgę taką, jak chociażby Astorowie kiedyś. Jest to opowieść magiczna, niesamowicie motywująca (choć nie mająca takiego charakteru). "Dynastie Manhattanu" nie jest książką  wymagającą, jednak niesamowicie wciąga czytelnika do świata nieruchomości ostatnich dwóch wieków.

Jest to też opowieść o kontaktach towarzyskich, małżeństwach i konfliktach w firmach rodzinnych, być może dlatego czytelnik czuje się, jakby był w środku całego zamieszania. Jeśli będziecie mieć okazję znaleźć tą książkę w księgarni lub bibliotece - polecam. Nakład łączny to tylko 3000 egzemplarzy (2800+200) a pewnie spora część została uszkodzona lub po prostu zaginęła. Jeśli więc traficie na jeden z nich - śmiało kupujcie, bowiem cena raczej nie będzie wysoka. W mojej ocenie książka dostaje 8/10 punktów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz